شناخت رنگ ها و تاثیرات روانی آن ها در طراحی سایت

شناخت رنگ ها و تاثیرات روانی آن ها در طراحی سایت

رنگ ها جز عناصری هستند که می توانند پیامی را به شخص انتقال دهند. در طراحی سایت نیز رنگ ها می توانند تمامی جنبه های یک سایت اعم از طراحی بسته بندی محصولات، لوگوها و... را به کاربر انتقال دهند.
با دیدن یک رنگ چشم ما پیامی را به منطقه ای از مغز به نام هیپوتالاموس می رساند و از این طریق سیگنالهایی به غده هیپوفیز و تیروئید ارسال می گردد که در نتیجه باعث آزادسازی هورمون هایی می شود که باعث تغییر در خلق و خوی و احساسات ما که گاه مثبت و گاه منفی هستند می شود.


مفاهیم رنگ ها

رنگ ها معانی خاص خود را دارند که بسته به شرایط اجتماعی و فرهنگی این معانی می تواند متغیر باشند. در زیر معانی جند رنگ را بیان کرده ایم:
قرمز: فعالیت، انرژی، گرما
آبی: آرامش، اعتماد، صداقت
سبز: مثبت بودن، خوشبختی، آرامش ، مناسب برای محصولات حوزه سلامتی
صورتی: لطافت، زنانگی، آرامش بخش
سیاه: کارایی، کمال، جذابیت، اقتدار و توانایی، تشریفات و رسمی
سفید: سرما، پاکی، معصومیت و صداقت
نارنجی: محرک، شادی آور، گرمابخش
بنفش: ظرافت، تجمل، ثروت
زرد: درخشندگی، خشنودی، گرمی و در مواردی احتیاط
یکی از عوامل تاثیر گذار در انتخاب رنگ جنسیت می باشد که باید به آن توجه شود.به عنوان مثال اگر سایتی آرایشی و بهداشتی و یا هر سایتی که مناسب بانوان باشد را طراحی می کنید می توانید از رنگ بنفش و صورتی استفاده نمایید که می تواند برای خانوم ها جذاب باشد ولی برای آقایان نه.


ترکیب رنگ مناسب برای سایت

شما جهت استفاده از رنگ در وب سایت خود می توانید از یکی از سه روش زیر استفاده نمایید تا با انتخاب رنگ صحیح بهترین راه رسیدن به هدف و تاثیر گذاری در مخاطب را داشته باشید.


روش اول Triadic یا روش سه گانه

این روش یکی از متعال ترین و اصولی ترین متد رنگی است که شما می توانید در طراحی از آن استفاده کنید به این صورت که با استفاده از چرخه 12 تایی  رنگ می توانید 3 رنگ انتخابی خود را با فواصل 120 درجه تحت شعاع یک مثلث انتخاب نمایید.


روش Compound یا ترکیبی

این روش در مقایسه با روش سه گانه سخت تر است و ممکن است شما را به آزمایش وا دارد. ولی در صورت استفاده صحیح می توان نتیجه خوبی از آن گرفت. این روش با انتخاب دو جفت متضاد و دو جفت مکمل در چرخه رنگی 12 تایی انجام میشود.


روش  Analogous یا رنگ های مکمل

در این روش فقط به انتخاب رنگ های مکمل تاکید می کند و در استفاده از این نوع روش باید با دقتی بیشتری رنگ ها را انتخاب کرد، چون همه در یک طیف رنگی می باشند و همین استفاده از یک طیف رنگی خاص می تواند یک پیام را بسیار شدید تر به کاربر انتقال دهد.